ICF-1150I-S-ST-IEX: Industrial RS-232/422/485 to Single-mode Fiber converter, ST connector, 2 kV isolation, IECEx, 0 to 60°C
Giá: Liên hệ
Nút thêm vào giỏ hàng sẽ xuất hiện sau khi bạn chọn các giá trị ở trên
ICF-1150I-S-ST-IEX Industrial RS-232/422/485 to Single-mode Fiber converter, ST connector, 2 kV isolation, IECEx, 0 to 60°C operating temperature của hãng Moxa- Taiwan hiện đang được BKAII  phân phối rộng rãi tại thị trường Việt Nam. ICF-1150I-S-ST-IEX được thiết kế theo tiêu chuẩn công nghiệp, nhỏ gọn, dễ dàng lấy được tín hiệu về PLC, máy tính, vi xử lý, máy tính nhúng... Sản phẩm hiện đang được sử dụng trong các bài toán M2M, IoT của các lĩnh vực: Điện lực, khí tượng thủy văn, giao thông thông minh, hệ thống kiểm soát an ninh…
Tính năng của sản phẩm:
  • 3-way communication: RS-232, RS-422/485, and fiber
  • Rotary switch to change the pull high/low resistor value
  • Extends RS-232/422/485 transmission up to 40 km with single-mode or 5 km with multi-mode
  • 3-way isolation protection (for I models only)
  • -40 to 85°C wide-temperature range models available
  • C1D2, ATEX, and IECEx certified for harsh industrial environments
­Thông số kỹ thuật của sản phẩm:
Optical Fiber 100BaseFX ports:
ICF-1150/1150I-M/S-SC Series: multi-mode/single-mode SC connector
ICF-1150/1150I-M/S-ST Series: multi-mode/single-mode ST connector
No. of Ports 2
Serial Standards RS-232, RS-422, RS-485
Flow Control ADDC® (automatic data direction control) for RS-485
Baudrate 50 bps to 921.6 kbps (supports non-standard baudrates)
Input Current
ICF-1150 Series: 127 mA @ 12 VDC
ICF-1150I Series: 163 mA @ 12 VDC
Input Voltage 12 to 48 VDC
Power Consumption
ICF-1150 Series: 163 mA @ 12 VDC
ICF-1150I Series: 127 mA @ 12 VDC
RS-232
RS-422
RS-485-4w
RS-485-2w
TxD, RxD, GND
Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
Tx+, Tx-, Rx+, Rx-, GND
Data+, Data-, GND
Operating Temperature
Standard Models: 0 to 60°C (32 to 140°F)
Wide Temp. Models: -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Storage Temperature (package included) -40 to 85°C (-40 to 185°F)
Ambient Relative Humidity 5 to 95% (non-condensing)
Weight 330 g (0.73 lb)
Installation Desktop
Housing Metal
IP Rating IP30
Dimensions 30.3 x 70 x 115 mm (1.19 x 2.76 x 4.53 in)
EMI CISPR 32, FCC Part 15B Class A
EMC EN 55032/24
EMS
IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 8 kV; Air: 15 kV
IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m
IEC 61000-4-4 EFT: Power: 4 kV; Signal: 2 kV
IEC 61000-4-5 Surge: Power: 4 kV; Signal: 0.5 kV
IEC 61000-4-6 CS: 150 kHz to 80 MHz: 3 V/m; Signal: 3 V/m